Kdo jsme Blog Kontakt
Žádný nástroj ani metoda nefunguje, pokud manager není angažovaný
29.3.2019
Stává se někdy, že začneme využívat nový nástroj, který má vynikající reference a ostatní firmy s ním dosahují lepších výsledků, a ono nám to nefunguje. Je to velmi jednoduché. Neexistuje nástroj či systém, který funguje sám, bez vašeho přičinění.
Nedávno jsme zaváděli u našeho klienta, společnosti o 800 zaměstnancích, nový systém. Jedná se o poměrně jednoduchý soubor procesů a pravidel. Cílem je, mimo jiné, dosáhnout větší angažovanosti všech zaměstnanců, podpořit jejich kreativitu a inovativní myšlení.
Nejvyšší vedení si objednalo naše služby, vyšší střední management zdánlivě pochopil, v čem je systém silný a jak pomůže k žádanému výsledku. Začal s námi poměrně aktivně pracovat na přípravavách implementace. Stanovili jsme pracovní tým, který měl za úkol podpořit zavedení změny.
Našimi prvními kroky bylo seznámení pracovního týmu s jednotlivými kroky, testování systému v rámci pracovní skupiny a vyhodnocování funkčnosti. Po odladění následovalo nasazení systému a jeho spuštění.
Systém ovšem nefungoval tak, jak se očekávalo. A kde byla příčina? Chyběl leader gen. Z pohledu managementu: „Udělali jsme maximum. Zjistili jsme jaký máme problém, jak ho chceme řešit a zajistili pro zaměstnance nový nástroj.“ Na workshopech byl nejvyšší management nepřítomný. Udělali vynikající gesto. Fyzicky se zúčastnili všichni, aby ukázali svoje zapojení. Ale všichni do jednoho měli zabořené hlavy do laptopů, nebo odbíhali na „důležité“ schůzky. Jaký signál vysílali ostatním členům pracovní skupiny? „Ono to pro nás není tak důležité.“
A jak to viděli zaměstnanci? „Opět další změna, která neznamená nic jiného, než práci navíc, a všechno opět leží na nás.“
Aktivní zapojení managerů do procesu. Vysvětlení, proč zavádíme nový systém a zapojení se. Manager musí být tím prvním, kdo se zapojí. Je to alfa a omega celého úspěchu. Očekávat, angažovanost od svých kolegů a podřízených a schovávat se za své „jiné“ pracovní povinnosti, nevede k úspěchu. A s tím souvisí plné přijetí odpovědnosti. Nemohu očekávat funkčnost systému, když jsem sám selhal. Nemohu očekávat zapojení ostatních, když sám jsem pasivní.
Zdůvodněte proč a zapojte se. Vaše zapojení musí být aktivní. Pouhá fyzická přítomnost nestačí. Uvědomte si, že cíl máte společný. Jenom každý plní jinou roli. Neočekávejte, že existuje systém či nástroj, který vše vyřeší za vás bez vás.
Tomáš Winkler
CEO, konzultant
tomas.winkler@winhead.cz
+420 724 033 668
zpět
Výzva jménem Winhead Challenger
Už dlouho mluvíme o naší nejnovější a v oblasti HR a employer branding revoluční platformě Winhead Challenger. Ale co to vlastně je? Winhead Challenger je nový unikátní systém/služba/aplikace propojující zaměstnance napříč odbory i hierarchií společnosti…
přečíst
Ve Winheadu bojujeme o přežití!
Pro rok 2019 jsme pro vás ve Winheadu připravili několik novinek. Stále zůstáváme lidmi, kteří se specializují na rozvoj firem a jednotlivců, jen jsme zužitkovali nabrané zkušenosti a promítli je do nových programů. Vyšperkovali jsme a dovedli k dokonalosti to, v čem jsme dobří. A co, že to máme nového?
přečíst
Brát péči o lidi jako kalkul, až bude hůř, je nesmysl
Magda Zdena Dvořáková zakladatelka a jednatelka, HR-NEC s.r.o., spolupracující s WINHEAD na implementaci platformy Challenger, diskutovala v rozhovoru s Janem Rafajem a Tomášem Winklerem o výsledcích, které společnosti RESIDOMO v praxi přináší Challenger.
přečíst